lektury - makbet

Makbet

Musisz napisać, że to 2 os.są odpowiedzialne za śmierć Dankana-Makbet i Lady Makbet.Uwzględnij, że to ona wymusiła na nim tę zbrodnię,jak również to, iż wiedźmy były głównymi sprawcami,a Makbet był ich ofiarą.
16-04-2005 12:31

Makbet - pomoc?

jutro w szkole mamy na polskim zrobić rozprawe sądową w ktorym bedzie osądzony Makbet i lady makbet ... ja jestem Banko i potrzebuje argumentów które mialy by na celu udowodnienie winy Makbeta i Lady Makbet ... jest ktos w stanie mi pomoc ??? please :)))
11-03-2009 15:53

1

1. nie można powiedzieć, że z a śmierć Dunkana odpowiedzialna jest jedna osoba (Makbet). Gdyby nie namowy Lady Makbet, jej bezwzględność i żądza władzy, Makbet nie popełniłby tej zbrodni. Był on przecież rycerzem króla.
11-05-2005 18:42

Makbet?

zad3
1. Makbet nie wierzy w słowa czarownic
2. Makbet zastanawia się co dokładnie mialy na myśli czarownice
3.Magbet nie może zrozumieć dlaczego ma posiąść tron skoro jest już jeden włądca - Kawdor
4.Makbet zaczyna rozumieć dlaczego ma objąć tron
5. Obiecuje sobie być godnym władcą i nie popeniać błędów następcy
18-04-2008 05:20

Obrona Lady Makbet

Moglibyście ułożyć mi kilka argumentów do mowy obronnej Lady Makbet. Mam na polskim rozprawę sądowa i gram obrońce Lady Makbet a nie mam pojęcia jakich argumentów można urzyc. Byłabym wdzięczna za np gotową pracę : mowa obronna obrońcy lady makbet. z góry dzieki
22-01-2006 13:28

* Powrót Makbeta i Banka z wojny (spotkanie na wrzosowisku).
* Makbet tanem Kawdoru.
* Zapowiedź złożenia wizyty przez króla.
* Rozważania Lady Makbet.
* Wizyta Dunkana w zamku Makbeta.
* Okrutne morderstwo dokonane na Banku i ucieczka jego syna.
* Wieść o zdradzie Makdufa.
* Zagłada rodziny uciekiniera.
* Choroba Lady Makbet.
* Nadciąganie wojsk angielskich.
* Śmierć Lady Makbet.
* Śmierć Makbeta z ręki Makdufa.
* Malkolm królem Szkocji. Charakterystyka Makbeta i Lady Makbet.
18-04-2006 00:55

Cechy charakteru Lady Makbet!!!!

Potrzebuje charakterystyki Lady Makbet z utworu Williama Szekspira pt.
"Makbet". Ale nie w formie ciągłej tylko wypisane jej poszczegulne cechy charakteru poparte jakimś cytatem z ksiązki albo przynajmniej opisem jakiejś sytułacji!!
11-05-2005 11:52

MAKBET - był to czlowiek z początku bardzo szlachetny,prawy dobry,nie chcący skrzywdzić nikogo.Psychologiczny portret postaci zmienia się wówczas kiedy usłyszał on co go czeka w przyszłości.Do jego zmiany również przyczyniła się żona Lady Makbet.To ona sklonila go do zabójstwa,kłamstw.Makbet stal sie zalamany,niespokojny,wytrącony z rownowagi,slaby,gwaltowny,zmęczony popadł w obłę.
Lady Makbet -to kobieta okrutna,bezwzgledna,bardzo ambitna,sprytna,przebiegla.To ona namowila męza do zbrodni wbrew temu co on sądzil.Jest ona głownym sprawcą całej tej tragedii.
22-05-2005 13:46

"Makbet" kto pomoze na jutro mi jest potrzebne

"Makbet"
Scharakteryzuj Lady Makbet na podstawie poniższego fragmentu:
Wszelkie usługi po dwakroc spełnione
Pod każdym względem, następnie w dwójnasób/
Pajak 17:32:03
byłyby jeszcze za błahe, za liche
do wyrównania temu wysokiemu
Drogocennemu zaszczytowi, którym
Wasza Królewska Mośc nasz do obdarzasz
Pomni łask dawnych i świeżo doznanych,
Będziem się Panie, za pomyślnośc twoją
szczerze modlili..."
04-06-2007 19:43

Akcja dzieje sie w Szkocji.Jeden z dowódców wojsk szkockich,Makbet w drodze powrotnej z wyprawy wojennej spotyka trzy czarownice,które wróżą mu pełna zaszczytów przyszłość:ma zostać królem Szkocji.Od tego momentu Makbet podjudzany przez żądną władzy żonę będzie dążył do zdobycia tronu.Makbet zdobywa wreszcie koronę,ale wówczas ginie,zabity w walce przez przeciwników.
30-09-2005 19:31

Makbet - zbrodniarz czy ofiara zbrodni
http://www.sciagawa.pl/a/4876.html

Lord Makbet - charakterystyka
http://prace.sciaga.pl/8673.html

Makbet – winny czy nie winny?
http://prace.sciaga.pl/24303.html
11-05-2005 20:10

Makbet...?

Jak przedstawic na szachownicy walke o wladze Makbeta w dramacie W.Szekspira pt. MAKBET (scena 7 akt I). Kazdy ruch nalezy zapisac na karteczkach, ktore zostana umieszczone na szachownicy.
11-01-2009 18:41

Lektura "Makbet"

Szukam informacji dot. lektury "Makbet". Nie chodzi mi o streszczenia, tylko np. jakieś opracowania postaci, motywów występujących w tej sztuce, tematyki dzieła itp.
31-03-2005 12:11

Szekspir stworzył demoniczna i bezwzględną postać w dramacie pod tytułem „Makbet”. Lady Makbet w niezwykle ekspresyjny sposób namawia męża do zbrodni. Precyzyjnie planuje zabójstwo i pomaga w jej urzeczywistnieniu. Trudno uwierzyć że kobieta może być tak zimna, okrutna i bezwzględna. Dla zbrodniarki liczyło się jedynie pragnienie władzy, bez względu na sposoby jej zdobycia. Pani Makbet udowadnia, że płeć piękna nie jest jednak tak słabą płcią jak się wydawało.

http://prace.sciaga.pl/17729.html
24-05-2005 21:23

Dość nietypowa charakterystyka Lady Makbet .

Lady Makbet.
Muszę ją zchakteryzować pod względem jej pragnien , wartości moralnych i etycznych oraz kontaktu z innymi osobami.. Z podziałem na 5 aktów. Jak to może wyglądać ?
08-01-2007 17:26

makbet

Władza jako namiętność. O innych ludzkich namiętnościach. Do czego może doprowadzić chęć rządzenia? skutki decysji Makbeta. To wszystko na postawie dramatu pt. "Makbet" Bardzo proszę o pomoc z góry serdeczne dzięki Gośka
05-05-2005 19:15

Makbet jako inteligentyny zbrodniarz ...

Musze napisać wypracowanie ...

Makbet jako inteligentny zbrodniarz. Przedstaw konsekwencje popełnionego morderstwa dla Makbeta, jego żony i państwa.
24-03-2007 12:31

Lady makbet- cytaty(akt+scena)?

Książka jest w sieci - trzeba umieć używać wyszukiwarki!

http://pl.wikisource.org/wiki/Makbet/Akt_I
(na stronie u góry, na jasnozielonym pasku jest odsyłacz do następnego aktu, czyli masz wszystko)
28-03-2010 11:43

makbet bylbohaterem tragicznym aby dzierzyc berlo wladzy w swojej rece byl gotowy na wszystko wiekszosc jego zbrodniczych decyzji zostala podjeta pod silnym naciskiem zony( Lady Makbet) ktora byla zdaje sie jeszcze bardziej krwiorzrcza i zawistna od swego meza
01-03-2005 15:51

Szaleńśtwo Heraklesa i Lady Makbet

Czy heraklesa można uznać za szalonego, jak doszło do jego szlaeństwa i czym było ona spowodowane, tak samo o Lady makbet, mam problem z napisaniem, istoty i przyczyny ich szaleństwa, prosilbym o jakiś wzór czy coś takiego
07-02-2006 15:09

Makbet

Wypracowanie na ktorys temat o Makbecie:
1) charakterystyka porównawcza Makbeta i jego małżonki Lady Makbet, oceń ich postępowanie
2) opisz wizję świata i człowieka przedstawioną w dramacie Szekspira
3) koncepcja przyrody i ludzkiej natury w dramacie Szekspira
:D:D:D
04-06-2005 13:09

Makbet, by zdobyć koronę, zbija króla Dunkana. Ta pierwsza zbrodnia pociąga za sobą konieczność następnych, bo, jak mówi sam Makbet, zły plon bezprawia nowym się tylko bezprawiem poprawia. Po każdej kolejnej zbrodni Makbet czuje się pewniejszy i coraz bardziej bezkarny. Zabicie Dunkana i Banka wzbudza jeszcze wyrzuty sumienia. Potem zło powszednieje.

Lady Makbet jest odpowiedzialna za zbrodnie męża - to ona nakłoniła go do nich. Początkowo jest silniejsza psychicznie od Makbeta, nie ma wyrzutów sumienia i niejednokrotnie ratuje go przed ujawnieniem prawdy. Ale z czasem, z każdą kolejną zbrodnią, lady Makbet słabnie, wreszcie wyrzuty sumienia doprowadzają ją do obłędu i śmierci.

Balladyna jest bezwzględną zbrodniarką, która nie odczuwa wyrzutów sumienia. Zabiła Alinę, wypędziła w burzową noc matkę z zamku, przyczyniła się do śmierci króla Popiela, Grabca, Kirkora i Fon Konstryna, dążąc do upragnionej władzy.http://www.ufd.pl/temat8266/
27-03-2005 22:11

"Makbet po zabójstwie króla był bardzo rozkojarzony i przygnębiony. Twierdził, że „zabił swój sen”, co miało oznaczać, iż już nigdy nie zazna spokoju. Przyszły król widział na swoich rękach krew, której nie zdoła obmyć cały ocean."
Wypracowanie pt. "Rola Makbeta i Lady Makbet w zabójstwie Dunkana oraz ich zachowanie po dokonaniu zbrodni." znajdziesz na stronie: http://eduseek.interklasa.pl/sciaga/praca.php?idp=2526

"Makbet był tanem Glamisu, oddanym poddanym i krewnym króla Dunkana. Był on wzorowym obywatelem i rycerzem. Staje się on jednak bezwzględnym mordercą, pozbawionym skrupułów zbrodniarzem."
Praca: "Makbet" Williama Szekspira - narodziny zbrodniarza znajduje się na stronie: http://prace.sciaga.pl/34190.html


"Jak mówi nam sam tytuł utworu, Makbet jest w dramacie Williama Shakespeare'a najważniejszą osobą. Czy to znaczy, że jest on pozytywną postacią? Czy słowo "główny bohater" również w tym przypadku oznacza człowieka godnego naśladowania? Kto czytał dzieło Shakespeare'a zatytułowane "Makbet", doskonale wie, że odpowiedź na to pytanie brzmi "nie". A więc kim jest Makbet?"
To początech charakterystyki Makbeta ze strony: http://www.sciagawa.pl/a/327.html

Powyższe materiały na perno Ci pomogą :)
02-06-2005 17:48

Ambicja i chęć sprawowania władzy przez Makbeta. Oczywiste, że gdyby Makbet nie spotkał na swojej drodze czarownic, nie przyszłoby mu nawet do głowy przeprowadzić zamach na życie króla. Przepowiednie czarownic obudziły w nim ochotę na koronę królewską, a rządania Lady Makbet popchnęły go w stronę zdrady. Jednak Makbet miał wolną wolę i tylko do niego należała decyzja o dokonaniu zbrodni. Mógł sprzeciwić się żonie i czarownicom, pozostać wiernym i cnotliwym rycerzem swego króla. Jednak zdradził i to on ponosi winę za morderstwo swego pana.
03-06-2006 13:21

Makbet :( ?

Pisał może ktoś wypracowanie na temat:
"w oparciu o utwór Szekspira "Makbet" rozwiń tezę: "studiowanie człowieka jest próbą zagłębienia tajemnicy o nim""? jakie argumenty mogłabym podać?;/ ajjj siedze nad tym i nie wiem może ktoś pomoże proszę !!!!
09-02-2008 12:41

Makbet Prosze o pomoc?

Może np. rozważysz problem znaczenia WŁADZY w psychice KOBIETY? Czy Lady Makbet to "typowa" kobieta, czy raczej wyjątek? Jeśli kobieta pragnie władzy, to po co? Czy związane to jest z instnktem macierzyńskim (dążenie do zapewnienia dzieciom wysokiego statusu), czy ze skłonnościasmi do pychy?
27-02-2009 20:47

makbet-zbrodniarz czy czlowiek nieszcesliwy?charakterystyka

ludzie pomozcie mi!! musze napisac prace maturalna na temat : Makbet- zbrodniarz czy czlowiek nieszczesliwy? charakterystyka problemowa tytulowego bohatera dramatu Szekspira. kompletnie nie wiem jak to napisac pomocy!!!!! to moj nr gg 1661662 prosze piszcie bo nie zdam...:(:(
12-04-2007 15:12

Rozmowa Lady Makbet z Makbetem o smierci Dunkana?

Czy moglby mi ktos napisac rozmowe lady makbet z magbetem?Ale zeby wyszlo na to ze to on ja przkonal zeby go nie zabijac.czyli zeby byla odwrotna do tej prawdziwej,on ja przkonal i go nir zabija.Pomoze ktos
13-04-2008 09:49

Wywiad z Makbetem o Lady Makbet

Chcę zaznaczyc, że nie pisze się "Leady" tylko "Lady Makbet";) a jeśli chodzi o sam wywiad to ja tez mam go napisac i nie mam jeszcze zadnej konkretnej koncepcji, ale liczę na własne umiejętności:/ Jak na razie nie znalazłam nigdzie nawet najkrótszej wersji takiego wywiadu (niestety)... Ale wydaje mi sie, że da sie zrobić;)w koncu to ma byc wywiad z Makbetem, czyli facetem! Po pierwsze kobieta zawsze potrafi wyciągnąć z mężczyzny każda informacje, a po drugie Makbet zawsze byl niepewny siebie, panikował w obliczu najmniejszego zagrozenia. gdyby nie zona (kobieta:))na pewno nie zdolalby utrzymac tajemnicy zbrodni w ukryciu!To dosc wazne jaki mial charakter, dlatego ze mozna to wykorzystac w wywiadzie, w ten sposob na pewno zyskasz wiecej informacji niż udzieliłaby ci sama Lady Makbet:/ POWODZENIA:*:*
PS: tak przy okazji - gdybys cos wyskrobala to zamiesc na Odpowiedz.pl!Przyda się;) Pozdro:*
27-03-2006 20:45

Jedną z pierwszoplanowych postaci w "Makbecie" Szekspira jest Lady Makbet - żona Makbeta, władcy Kawdoru. Lady Makbet to postać, którą można nazwać "czarnym charakterem". Wszystkie cechy swojego charakteru, nawet te pozytywne wykorzystuje ona w celu czynienia zła. Z treści utworu nie dowiadujemy się niczego na temat wyglądu zewnętrznego tej kobiety, gdyż nie jest tu on ważny. Główną cechą Lady Makbet jest chciwość. To właśnie żądza bogactw i władzy kieruje jej zachowaniem. Żona głównego bohatera skłania go do popełniania zbrodni. Aby przekonać męża do swych niecnych planów wykorzystuje ona swój intelekt. Mimo tego że Makbet dostrzegał zło tkwiące w zamiarze zgładzenia Dunkana, który był jego krewnym, uległ perswazjom swej żony. Lady Makbet potrafiła stłumić w mężu wszelkie pozytywne cechy. Świadczy to o niezwykłym darze przekonywania tej kobiety. Lady Makbet odrzucała wszystkie cechy charakteru mogące według niej świadczyć o słabości (np. okazywanie uczuć rodzinnych lub współczucia). Nawet wyrzuty sumienia dręczące jej męża po dokonaniu morderstwa, według niej są oznaką braku siły, która u przyszłego władcy powinna być cechą dominującą. W przypadku Lady Makbet przysłowiowe dochodzenie "po trupach do celu" jest bardzo dosłowne.

http://www.e-sciagi.pl/index.php?pageNum_polski=1&id=13
11-05-2005 15:08

Makbet?

Akt 1. zad. 1\ zacytuj w wypowiedzi wiedżm (scena 1) te fragmenty ktore moga zdradzac cel ich dzialania

Akt 1. zad.3 po raz pierwszy pojawia sie makbet a razem z nim pojawiaja sie ponownie i szybko znikaja wiedzmy ktore obiecuja makbetowi hrabstwo Glamis, Cawdor i tron Szkocji. Przesledz dokladnie, jak MAKBET reaguje na te obietnice. Wypowiedż zapisz w punktach

zadanie 4.. Narysuj tabele i wpisz do niej cechy makbeta na ktore zwraca uwage LAdy MAkbet i cechy jakimi Lady Makbet chce obdarzyc sama siebie, by umożliwić męzowi objęcie tronu Akt 1 (scena 5) ... czyli wypisz normalnie najpierw Te cechy makbeta a pozniej Lady makbet

zadanie 7. Akt 3 < scena 3> jaki byl powod ucieczki Malcolma i Donalbaina z zamku w Inwerness?>

zad.8. Akt 3 , scena 1> Na podstawie sceny 1. sformuluj dwa powody dla ktorych makbet decyduje się na zgładzenie banqua i jego syna.zadanie 9 akt 3 scena 4 Sporzadz plan wydarzen sceny 4 <uczta w zamku makbeta> 12 pkt..

zadanie 10 akt 3 Jak makbet postrzegany jest przez Lenoxa i Lorda? POdaj przynajmniej 3 okreslenia charakteryzujace postawe makbeta

zadanie 11. akt 4 Przesledz wypowiedz makbeta w scenie 1 . odpowiedz jakiego rodzaju zdania dominuja w jego wypowiedziach

zad 12.. akt 4 Wypisz fragmenty w ktorych wiedżmy w sposob jednoznaczny okreslaja jaka postawe wobec innych musi przyjac makbet'

zad 13. akt 4 jakiej kolejnej zbrodni dopuszcza sie makbet/

zad. 15 akt 5 Wyjasnij znaczenie przepowiedni wiedzm na podstawie aktu 5 a. Makbecie, strzez się! Makbecie!/ Strzeż się Macduffa ; / nie masz na tym swiecie / grożniejszych wrogów b. Bo nikt z tych, ktorych zrodzila kobieta, / nie zrani i nie usmierci Makbeta c. Szkocja nie zada klęski swemu panu, / dopóki szturmem pod mur Dunsinanu / nie dojdzie wrogi Las Birnamski
04-03-2008 11:11

Na czym polega tragizm Makbeta??

W internecie znalazłam sporo informacji na ten temat ale żadna nie była mi zbytnio przydatna.
Potrzebuję informacji na temat tego że: Makbet dążył przez swoje życie w spokoju, żyjąc w zgodzie z normami moralnymi. Pewnego dnia na jego życiowej drodze pojawia się "przepowiednia czarownic". Wtedy Makbet ma dwie drogi do wybory i której by nie wybrał i tak będzie źle. I właśnie byłabym wdzięczna jeśli ktoś mógłby mi podpowiedzieć jakie to mogą być drogi.
Myślę, że jedną z nich może być: Lady Makbet podpuszcza Makbeta do zbrodni. W rezultacie doprowadza to do śmierci mężczyzny.
Zaś nie mam wtedy pomysłu na drugą.
Proszę o pomoc!!;)
25-03-2010 16:49

Droga Makbeta do władzy.
Otóż Makbet odkąd dowiedział się od czarownic o swoim losie,był tak zapatrzony w chęć zostania królem,ze popadł jakdyby w obłęd.W tej drodze pomogła mu żona.To głównie przez nią Makbet dokonał 1 zbrodni.
Cała jego droga była wypełniona krwią ludzką.Zabił prawego króla,a następnie obawiając się,iż jego przyjaciel mógłby zostać,, królem królów''postanowił go wraz z jego z synem zgładzić.Uśmiercił ojca,gdyż syn uciekł.Następnie pozbawił rodzinę jednego z wodza.
Tak jak znamie krwi na czole Lady Makbet,droga Makbeta do władzy była krwista i uśmierciła wielu niewiinych ludzi.
19-05-2005 21:10

Kto jest odpowiedzialny za zamordowanie Dunkana

Kto jest odpowiedzialny za zamordowanie Dunkana

Scena siódma
Miejsce: Pokój w palacu
Osoby: Makbet, Lady Makbet
Makbet waha sie i obawia wypelnienia swych niegodnych planów. Przed oczyma ma dobroc wladcy i jego zyczliwosc. Zdaje sobie sprawe, ze jako krewny i gospodarz króla powinien go chronic przed niebezpieczenstwem, a nie czyhac na jego zycie. Z drugiej jednak strony pcha go do zbrodni ambicja. Pojawia sie Lady Makbet. Maz jej pragnie sie wycofac, ona jednak zarzuca mu tchórzostwo i niekonsekwencje. W koncu ustalaja, ze upija sluzacych króla, majacych czuwac nad jego snem, a nastepnie ich sztyletami zamorduja wladce. Planuja tez, ze pózniej beda stwarzac pozory, jakoby to wlasnie owi sludzy dokonali tej zbrodni.

Niewiele tego, ale może się przyda......
jezeli bys mial wiecej to wez mi przeslij :D :wink: oto moj e-mail misio_0@buziaczek.pl najlepiej by bylo jak najszybciej pozdrawiam
18-05-2005 15:42

Dzieje "Makbeta"
1. Zwycięstwo Szkocji
a) Okrycie się sławą Makbeta i Banka
b) zdrada tana Kadoru
c) decyzja króla o przekazanie tronu Kardorowi i Makbetowi
2. Powrót Makbeta do domu
a) Przepowiednie trzech czarownic
- zapowiedź zaszczytów i korony królewskiej dla Makbeta
- korona dla potomków Bankra
3. Realizacja przepowiedni
a) list do żony - radość Makbeta
b) zdradziecki plan małżonków
c) zapowiedź wizyty króla Dunkana
d) uczta na zamku
4. Zabójstwo Dunkana
a) odkrycie zabójstwa przez Makdufa
b) Makbet rzuca podejrzenia na strażników
c) wyrzuty sumienia po wykonaniu zbrodni
5. Makbet królem
a) ucieczka Malkolma i Donalbeina
b) Podejrzenia skierowane na dzieci Dankana
6. Makbet jako król wydaje ucztę
a) Makbet postanawia zgładzić rodziną Banka
- wynajęcie zabójców
- Fleance uchodzi z życiem
7. "Duch" Banka na uczcie
a) Lady Makbet usiłuje uspokoić zszokowanego męża
b) pojawienie się jeszcze kilkakrotnie ducha
c) potwierdzenie przestrogi
8. Makbet uważany za tyrana
a) rządy królewskie nie cieszą się popularnością
b) niezwykłość zachowania się Makbeta - podejrzany o dokonanie zbrodni
9. Makbet ponownie odwiedza czarownice
a) wieść o niechybnej śmierci, która go czeka
b) zginie z ręki człowieka, którego nie zrodziła kobieta
10. Makduf w Anglii
a) zabójstwo Lady Makduf i jej syna
b) zwrócenie się o pomoc do króla Anglii
c) Makduf dowiaduje się o okrutnym losie swojej rodziny
11. Obłęd Lady Makbet
a) jedna z dam pałacowych zwierza się lekarzowi na temat dziwnego zachowania Lady Makbet
b) lekarz obserwuje dziwne zachowanie królowej
c) śmierć królowej
12. Oblężenie zamku przez wojska pod wodzą Makdufa i Malkolma
a) podstępny atak wojsk
b) Makbet ginie z ręki Makdufa
c) spełnienie się przepowiedni Czarownic
13. Malkolm zostaje króle,
22-05-2005 16:07

Makbet zbrodniarz czy ofiara zbrodni?

Makbet zbrodniarz czy ofiara zbrodni?
Potrzebuje argumentuw do rozprawki o takim temacie świadczace po jednej jak i drugiej stronie!!
Prosze tylko aby argumęty te były pojedyńczymi argumentami, a nie gotową rozprawka, choc takowe mogą być również, tylko poza tymi co już znalazlem czyli:
http://prace.sciaga.pl/34631.html
http://www.sciagawa.pl/a/805.html
31-05-2005 14:45

1. http://www.ufd.pl/temat15897/ porównanie z Balladyną

2. Lady Makbet, małżonka tytułowego Makbeta z Williama Szekspira, jest kobietą o silnej osobowości i jednoznacznej charakterystyce. W zestawieniu z Makbetem wyróżnia się stanowczością, okrucieństwem, silną psychiką. Można by sądzić, że życie Lady Makbet od momentu, gdy jej mąż objął stanowisko tana Kawdoru przebiegało w oczekiwaniu na okazję do ujawnienia jej przebiegłości i inteligencji. Już w chwili gdy otrzymuje list z wiadomościami od Makbeta wie, że nadeszła wspaniała okazja, by zrealizować marzenia, i nie wolno jej zmarnować. Lady Makbet, jest jakby przedłużeniem inicjatywy wiedźm, kontynuuje ich zamiary, kieruje działaniem Makbeta. Od początku żywi przekonanie, że losowi trzeba pomóc. Głównym motorem postępowania Lady Makbet jest żądza władzy. Z jej powodu bohaterka dramatu nie jest ani trochę ?prawdziwą kobietą?. Nie ulega emocjom, nie wdaje się w drobiazgowe rozważanie sytuacji, w jej duszy nie ma miejsca na strach. Działa szybko i zgodnie z planem. Szekspir pozbawił ją kobiecej wrażliwości, płochliwości, delikatności. Lady Makbet nie ma w sobie nic z subtelnej, skłonnej do miłosiernych gestów Lady Grouch- historycznej żony króla Makbeta. Lady Makbet nakręca spiralę zbrodni i choć sama bezpośrednio w niej nie uczestniczy, jest większą zbrodniarką niż jej mąż. Bohaterka wykazuje wielką sprawność w knuciu zbrodniczej intrygi. Działa w sposób przemyślany, stara się wykluczyć wszelkie ryzyko ujawnienia sprawcy zbrodni.


Pozdrawiam :)
17-04-2005 13:26

charakterystyka Makbeta

Charakterystyka Makbeta nie jest jednolita i stała. Na początku utworu Makbet jawi się jako świetnie wyszkolony i odważny wódz szkocki. Jest osobą o nieposzlakowanej opini i cieszy się życzliwoscią króla oraz innych panów szkockich. Jest człowiekiem opanowanym, spokojnym, dobrym strategiem w walce, umiejącym przewidzieć wypadki i odpowiednio na nie reagować. Taki stan rzeczy utrzymuje się do momentu, kiedy czarownice przepowiadają mu przyszłość. Niemałą role w przemianie szlachetnego rycerza w mordercę odegrała jego żona Lady Makbet. Pod jej wpływem stał się człowiekiem słabym psychicznie i tchórzliwym. Z czasem Makbet traci skrupuły moralne. Zbrodnia staje sie narzędziem do zdobycia, potem do utrzymania władzy. Przemiana Makbeta w mordercę pozbawiła go możliwości sprawowania rządów.
Z rycerza, człowieka prawego i szlachetnego Makbet przeobraża w szalonego, niespokojnego, nieopanowanego słabeusza, dręczonego wyrzutami sumienia, by na koniec stać się bezwzględnym mordercą, który z zimną krwią usuwa wszystkich kto tylko mu zagraża.
powodzonka:D
24-04-2006 19:12

Rozprawka - jakie argumenty?

Władza deprawuje... konteksty takie jak "Makbet" (Lady Makbet, która popełniała straszliwe zbrodnie), "Balladyna" (kiedy została żoną króla, likwidowała osoby niewygodne) mogą Ci pomóc, w końcu to rozprawka, nauczyciele lubią nawiązania do lektur.
Możesz nawiązać do sytuacji politycznej w Polsce.
Możesz też przytoczyć cytat z wypowiedzi Lorda Actona - &#8222;Każda władza deprawuje, a władza absolutna deprawuje absolutnie&#8221;.

Powodzenia, pozdrawiam :)
07-05-2008 15:49

Makbet?

Moje wypracowanie:

Na podstawie podanych fragmentów z aktu I (fragment aktu I, sceny VII) i V (fragment aktu V , scena V) Makbeta Williama Szekspira oraz w kontekście całego utworu przedstaw proces degradacji głównego bohatera.


Co we wstępie takiej pracy należałoby napisać ?
Jaką formę ma mieć rozwinięcie ?

Czy pisać jak zmienia się Makbet po kolei i zaznaczać jak on sam siebie ocenia i jakie stwierdza fakty np " Dawno już smaku trwogi zapomniałem...., "Przeładowałem się okropnościami" "i pisać jaka cecha się wtedy ukazuje ?
21-01-2008 10:39

Encyklopedia mówi, że Makbet to król szkocki panujący w XI wieku. Shakespeare mówi nam znacznie więcej. Na początku utworu dowiadujemy się z ust żołnierza, że Makbet jest walecznym, nieustraszonym wojownikiem szkockim, który gotów jest poświęcić życie dla swego kraju w walce z Norwegami, wielkim wrogiem Szkocji w ówczesnym okresie. Również słowa samego króla Szkocji, Dunkana, świadczą o wielkim szacunku dla Makbeta: "O zacny mężu, waleczny Makbecie!".

http://szkola.gery.pl/prace/news.php?artc=225
08-03-2005 21:46

Odp: Napiszę każdą prace z polskiego

poprosiłabym o wypracowanie
"Przedstaw skuteczność języka jako narzędzie wpływania na ludzi odwołując się do historii Makbeta i jego zony"(min.250 słów)
Oto fragment:
Makbet; Cóż tam? Jak stoją sprawy? Lady Makbet; Kończy już wieczerze Czemu wyszedłeś? Makbet; A co pytał o mnie? Lady Makbet: Jak mógł nie pytać? Makbet: Słuchaj -zrezygnujmy Z naszych zamiarów. Przecież on ostatnio Tak mnie obsypał zaszczytami. Zresztą Ja sam zdobyłem sobie złotą sławę W oczach przeróżnych ludzi: czy nie lepiej Nacieszyć się jej świeżym blaskiem, zamiast Tak prędko jej się wyrzec? Lady Makbet: Więc niedawna Twoja nadzieja- to był sen pijany,l Z którego teraz budzisz się z ziemistą Twarzą i mdli cię, gdy sobie przypomnisz Wczorajsze orgie? A może tym samym Jest twoja miłość? Umiesz śmiało marzyć, Ale na śmiały czyn to już cię nie stać? Chcesz zdobyć to, co sam szacujesz jako Szczyt życia-żyć zaś jak tchórz, bez szacunku Dla siebie, na dnie? Piszczeć jak panienka: "I chciałabym, i boję się"? Makbet: Skończ, proszę. Stać mnie na wszystko, co godne człowieka Kto się więc nie waży- ten nim nie jest Lady Makbet: Cóż to za bestia zatem mnie wciągnęła W swoją intrygę? Nie, gdy miałeś w sobie Dosyć odwagi- tylko wtedy byłeś Człowiekiem, więcej: mężczyzną; i gdybyś Miał dość odwagi, aby pójśc krok dalej, Byłbyś mężczyzną w stopniu jeszcze wyższym. Wtedy nie sprzyjał czas ni miejsce-byłeś Gotów narzucić sam miejscę i porę; Teraz i jedno i drugie nam sprzyja- A ty się cofasz? Wiem, jaką się miłość Czuje do dziecka przy piersi- karmiłam Nie raz- a przecież wyrwałbym sutek Z bezzębnych dziąseł, z uśmiechniętych błogo Warg, i strzaskała czaszkę niemowlęciu, Gdybym przysięgała wcześniej, że to zrobię, Tak jak tyś przysięgał, że spełnisz swój zamiar
mój e mail: baczek1224@wp.pl
23-12-2013 16:18

Kto zabił Duncana?

Pytanie "Kto zabił Duncana?" prowokuje do rozważenia problemu genezy zła w świecie i odpowiedzialności za nie. Nasuwają się trzy odpowiedzi:
1. Makbet - w końcu to on był "bezpośrednim" zabójcą, jego ręce splamiła krew
2. Lady Makbet - ona przecież namówiła męża do zbrodni, może gdyby nie ona wszystko potoczyłoby się inaczej
3. wiedźmy - cały plan zabójstwa rozpoczyna się właśnie od ich przepowiedni

W pracy należałoby rozważyć te trzy punkty - wszystkie "za" i "przeciw". Może ostatecznie okaże się, że zabójców tak naprawdę było wielu i winy nie ponosi tylko ten, kto trzymał sztylet.
26-04-2006 20:09

makbet

Moim zdaniem Makbet ma takie rozterki po zabiciu Dunkana, gdy dociera do niego cena jaką zapłaci za władzę. Wtedy właśnie pojawia się słabość duchowa Makbeta. Nieświadomość błędu było przyczyną bierności Makbeta w starciu ze swą pokusą, żądzą władzy. Zauważmy, że nasz bohater uświadomił sobie ogrom swego postępku już po fakcie. Za późno otrząsnął się ze snu. Własnoręczne zabicie Dunkana było momentem przełomowym w życiu Makbeta. Wprawdzie odezwało się sumienie, ale jego głosy zostały wkrótce przytłumione przez nagrodę - koronację.
09-05-2005 20:00

Lady Makbet

Zona magbet jest postacią dużo bardziej jednoznaczną . to kobieta bezwzględna, stanowcza psychicznie silna. z Zelazną konsekwencją dązy do realizacji oraz założonego celu, liczy siedla niej tylko skutecznośc, odrzucawszelkie skrupuły, moralne dylematy, rozterki. Kieruje postępowaniem męza który w pewnej chwili przestaje jej być posłuszny. Gdy ledy Makbet utraciła wpływ na Makbeta przeżyła tak silne załamanie, że popełniła samobójstwo.
Na początkurzadów makbeta ego żona jest osobą psychicznie zdumiewająco silną, ale wkrótce załamuje sie, popada w obłę, lunatyczne sny. Ta zbraodnia niszczy jej mocną konstrukcję psychiczną.
Być może, bez interwencji ze strony żony Makbet nie zdobyłby na popełnien ie pierwszej zbrobni. W przerażającym monologu z 5 sceny 1 aktu Lady Makbet odwołuje się wręcz do sił piekelnych i zostaje przez nie opętana.
W Lady Makbet można zobaczyć nie tylko kobietę obłąkaną przez zło, ale i trzeźwą, inteligentną realistkęinstrumentalnie traktującą męża, postępująca zgodnie zregułami skutecznego działania, nie dopuzczającą do zmarnowania świetnej okazji realizacji marzeń.
Przepowiednia czarownic idealnie trafiław ambicje, aspiracje Lady Makbet- stąd tak chętnie i szybko w nią uwierzyła. Widziała przy tym, że jej udział w zbrodni jest gwarancją powodzenia intrygi. Rozumiała, iż losowi nalezy pomóc. Działała zgodnie z planem, bez roztrząsania moralnych wątpliwości, strachu, z wyrachowniem, stale czuwała nad biegiem zdarzeń. Była żądna władzy, a odsunięcie przez męża słusnie pojmowała jako utratęwpływów, znaczenia, właśnie władzy.
Lady Makbet została ukazana w sposób dynamiczny. Jednak przemiana tej postaci ma poniekąd odwrotny do Makbeta charakter : ze złej, zimnej kobiety staje się nieszczęśliwą, chorą psychicznie, odtrąconą, niepotrzebną żoną.
11-05-2005 20:41

Lady Makbet.

Jest ona żoną tytułowego bohatera tragedii Szekspira. Bardzo kocha swego męża i pragnie jego szczęścia, a przy okazji kieruje się własnymi zapędami władczymi, co ma później straszne konsekwencje. Dowiedziawszy się o przepowiedni czarownic, jako pierwsza układa plan usunięcia króla Dunkana, nie licząc się ze śmiercią wielu niewinnych ludzi. Po dokonaniu morderstwa, Makbet, wielki wódz zwycięskiej armii, doznaje wstrząsu psychicznego, który uniemożliwia dalsze jego działanie, natomiast Lady Makbet, z pozoru słaba i nieodporna na wstrząsy kobieta, ukazuje swój twardy charakter i z całą stanowczością powraca na miejsce zbrodni w celu zatarcia śladów.

Wielokrotnie, w dalszym toku akcji, Lady Makbet ratuje swego męża przed nieuważnym wyjawieniem zawiązanego spisku. W chwilach słabości podtrzymuje go na duchu, tłumiąc w sobie wszelkie ludzkie uczucia.

W końcu huragan uczuć zatajonych w otchłaniach twardego, bezwzględnego serca przebija niewidzialną, kamienną powłokę i powoduje, że osoba tak nieczuła na krzywdę i pozbawiona zasad moralnych, nagle ujawnia wielkie wyrzuty sumienia. W Lady Makbet zachodzi nieoczekiwanie przemiana duchowa. Nękające początkowo Makbeta zjawy dokuczają również jej. Powodują, że kobieta popada w coraz cięższą chorobę psychiczną, majaczy we śnie, aż w końcu nie mogąc znieść nawałnicy uczuć, targa się na swoje życie.

http://prace.sciaga.pl/372.html
12-05-2005 10:50

Podam ci kilka zdan na temat makbeta:)
-Makbet stanowi krwawe studium,zbrodni i władzy;studium spowite atmosferą narastającej w oszałamiającym tempie grozy i nocnego koszmaru
-http://prace.sciaga.pl/15835.html na tej stronie zjandziesz cos na temat
-sceny gwałtów, sceny zabójstwa relacjonowane są przez jednego z aktorów ? zabójstwo dokonuje się na oczach widzów
-Makbet to również świetne studium psychologiczne człowieka opętanego żądzą władzy i bezustannie borykającego się z wyrzutami sumienia. Makbet, główny bohater utworu, zabija króla i sięga po koronę. Zbrodnia początkowo była dla niego czynem zupełnie abstrakcyjnym i niemożliwym do popełnienia, jednak pod wpływem żony dokonuje morderstwa. Tymczasem okazuje się, że pierwsza popełniona zbrodnia z wzorowego rycerza szkockiego uczyniła żądnego krwi i władzy mordercę. Po zdobyciu korony Makbet zostaje wplątany w nie kończący się łańcuch kolejnych zbrodni, popełnianych z obawy przed ujawnieniem prawdy o pierwszym zabójstwie. Staje się bestią, zbrodniarzem, tyranem znienawidzonym przez lud.
Grozę budzą nie tylko morderstwa, ale również okoliczności, w jakich są popełniane. W Makbecie ludzie mordowani są nocą, wśród jęczącego wiatru i nadprzyrodzonych zjawisk. Makbet skazuje na śmierć Banka, Makdufa i syna Banka, a gdy tym dwóm udaje się uciec, ginie żona Makdufa. w ślad za zbrodnią idą jednak koszmarne halucynacje, zjawy i przywidzenia. Mordując króla, Makbet "zabija sen". Od tej pory nigdy już nie zazna spokoju. Widziadła zamordowanych oraz tajemnicze głosy będą wieściły królowi nadchodzącą zgubę. Szaleństwo ogarnie także popychającą męża do zbrodni Lady Makbet. Królowa popadnie w obłęd, będzie usiłowała zmyć ze swoich rąk krew zabitych. W końcu Lady Makbet popełni samobójstwo, jej mąż zaś stanie się bezwolnym człowiekiem oczekujcym na śmierć i zostanie zabity przez wracającego z wygnania Makdufa


To ci troche powinno pomoc:)
Pozdrawiam AGnieszka:):):)
11-05-2005 16:42

Odp: Tragizm postaci?

Makbet był człowiekiem o słabym charakterze. Był co prawda generałem armii szkockiej, był odważny, ale także podatny na sugestie (przepowiednia czarownic). W jego psychice ciągle toczyła się walka pomiędzy dobrem a złem, zbrodnią a czystym sumieniem. Jedną z tych szal przeciążyła postawa jego żony, która podpuściła go do pierwszego morderstwa. Widać, że bez jej &#8222;pomocy&#8221; Makbet prawdopodobnie nigdy by jej nie popełnił. Jednak zrobił to, a po zabójstwie Duncama dręczyły go ogromne wyrzuty sumienia.
Tragizm Makbeta polega na konieczności popełniania kolejnych zbrodni, by ukryć poprzednie. Zabijając króla, zbił też jego wartowników, aby mieć na kogo zrzucić winę. Następnie wynajął morderców, aby zabili Banquo, ponieważ znał przepowiednię i mógłby się czegoś domyślić. Zginąć miał też jego syn, aby nie miał go kto pomścić. Po dokonaniu tego morderstwa jeszcze na chwilę odzywa się sumienie Makbeta, kiedy podczas uczty zobaczył ducha przyjaciela. Jednak jego wahania kończą się po drugiej przepowiedni czarownic. Wtedy traci on już jakąkolwiek kontrolę nad swoimi czynami. Na działanie męża miała też wpływ Lady Makbet. To ona dokonała wyboru, czy przepowiednia sama się spełni, czy należy jej pomóc. To ona nakłania Makbeta do pierwszej zbrodni a potem starała się odrzucić wyrzuty sumienia. Makbet nie miał dostatecznie siły, woli, chęci, żeby się jej przeciwstawić, lecz jednak to oni oboje są odpowiedzialni za podjęte decyzje.
Widać, że w tym małżeństwie Makbet był słabszą stroną, a żona silniejszą. Jednak to ona pod wpływem wyrzutów popełniła samobójstwo

16-12-2007 09:56

1. Rola ambicji w życiu człowieka na przykładzie "Makbeta"
Ambicję przyrównać można do monety- ma dwie strony. Jedną z nich jest strona kreatywna dopingująca działanie istoty ludzkiej, drugą destrukcyjna prowadząca nawet do samozniszczenia. Widać to na przykładzie nieszczęsnego Makbeta. Jako młody rycerz króla Duncana dzięki odwadze, lojalności i ambicji ma szansę na zdobycie czołowych pozycji w państwie. Po spotkaniu jednak z gronem czarownic, gdy w jego umyśle zapala się wizja szybkiego awansu zasilana przez elektrownię Lady Makbet, wkracza on na drogę, która się kończy w sposób wiadomy. Ideał (makbet) sięgnął bruku kurna.


tyle udało mi się znaleść,
pozdrawiam :)
24-04-2005 20:57

Lady Makbet zna swego męża, wie, że jego natura bedzie sie wzdrygala przed dokonaniem krolobójstwa. Zna tez jego ambicje, dumę i pragnienie władzy. Zręcznie manipuluje ambicjami męża przeciw jego sumieniu, umie 'grać' na jego słabościach. Nie waha się ani chwilii, nie ma watpliwosci moralnych ani najmniejszych skrupułów. Podsyca w sobie okrucieństwo, stanowczość i bezwzględność, by skłonić Makbeta do morderstwa. Kocha go i sądzi, iż w ten sposób okazuje mu miłość. Wykorzystuje też uczucia męża, by osiągnąć cel.
W późniejszych zbrodniach Makbeta żona nie bierze udziału. Mąż celowo odsuwa ją od nich. Wyzwala się w ten sposób spod wpływu żony, ale nie przestaje byc tyranem. Lady makbet cierpi z tego powodu, nadal chce mu pomagac, wspierac. Małżonkowie coraz mniej sie rozumieja i oddalaja od siebie.
07-05-2007 22:30


load_avg: 1.28