lektury - 'Kolumbowie Rocznik 20' Bratnego

1. Zadaj pytanie
2. Odpowiedz
3. Dowiedz sie więcej

Polecane pytania


Dodaj swoje zadanie domowe za darmo

'Kolumbowie Rocznik 20' Bratnego...
Napisano 16-04-2005 14:33
'Kolumbowie Rocznik 20' Bratnego - streszczenie
Tre...
Napisano 23-10-2020 04:24:08
, przez zadane
Sprobuj na https://dojrzewamy.pl. Pisza ponad 2000 odpowiedzi dziennie!
Tre...
Napisano 16-04-2005 16:25
Treść
Książka opowiada o małej grupce przyjaciół (czwórka - 2 młodzieńców i 2 dziewczyny). O zawirowaniach uczuciowych między nimi, ale głównie o walce z Niemcami, o życiu codziennym podczas "okupacyjnej nocy". Pokazuje nie tylko walkę, heroizm młodzieży (jak większość książek z okresu wojny), ale i zwątpienie, poświęcenie, walkę o przetrwanie, o jedzenie i pieniądze; problem kolaboracji z Niemcami; rozwoju ideologicznego młodzieży. Można przyjąć, że książka pokazuje życie codzienne młodzieży (wiek 22-24 lata) w Warszawie.
Problematyka
Najważniejszym problemem jest stosunek młodzieży do walki o niepodległość. Autor krytykuje bezgraniczną wiarę w zwycięstwo, bezwolne podążanie za przywódcami Polski Podziemnej, brak samodzielnej myśli w organizacjach podziemnych.
Wskazuje też na rozłamy w armii niemieckiej - nie każdy Niemiec to krwiożercza bestia. Niektórzy mordują, zabijają, bo muszą (inaczej sami by zginęli) i chcieliby skończyć wojnę, ale wierzą oni równocześnie, że muszą walczyć, bo Vaterland ich potrzebuje. Odczuwają rozdarcie.

Innym tematem jest stosunek do inteligencji, do aktorów i artystów. Państwo Podziemne ich jednoznacznie krytykuje. Bratny również wypowiada się w tym kierunku, jednak jego krytyka nie obejmuje pisarzy.

Najważniejszym celem, jaki autor chciał zrealizować to wg mnie ukazanie codziennego życia młodzieży w Warszawie. Także jej rozterek duchowych, związanych z zabijaniem.

Postacie
"Kolumbowie" (Stanisław Skiernik), Jurek, Basik, Alina. Także Zygmunt (II-planowy).
lewe to...
Napisano 02-03-2009 16:35
z tego co pamietam, to byli inni główni bohaterzy? za głównych uznałbym Jerzego, Kolumba, Czarnego Olo... do bohaterów drugoplanowych mozna dodać sporo osób (Zygmunt, Malutki, Ałła, Niteczka, Basik, Alina, Jurek i wielu innych...)
lewe to...
Napisano 20-05-2011 16:12
, przez Tarjei
Niestety nie zdążyłam przeczytać książki w całości ale wydaje mi się,że Zygmunt była raczej jednym z głównych bohaterów i nie było ich tylko czworo. Czy jest ktoś ko przeczytał tę książkę i jest w stanie odpowiednio ją streścić? Za 2 dni mam maturę i to jest jedyna książka której nie udało mi się przeczytać,a w całym internecie nie ma poprawnie napisanego streszczenia ;/ Moja prośba do ludzi którzy komentują,skoro widzicie błędy, to nie możecie zamieścić poprawnego streszczenia? Wiem,że to może zająć trochę czasu,ale sam komentarz nic nie da ;/
pytanie:
odpowiedź: