lektury - Jak się pisze streszczenia ?

1. Zadaj pytanie
2. Odpowiedz
3. Dowiedz sie więcej

Polecane pytania


Dodaj swoje zadanie domowe za darmo

Jak się pisze streszczenia...
Napisano 24-09-2008 16:17
, przez klakier35
Nie pamiętam jak się pisze wypracowania więc chcę się dowiedzieć jak się pisze
Jak się pisze streszczenia...
Napisano 23-10-2020 04:51:09
, przez zadane
Sprobuj na https://dojrzewamy.pl. Pisza ponad 2000 odpowiedzi dziennie!
Jak się pisze streszczenia...
Napisano 30-09-2008 23:02
, przez kaska
STRESZCZENIE

Streszczenie to forma wypowiedzi, której celem jest przedstawienie treści utworu. Jest to przekształcenie tekstu, polegające na "zmniejszeniu" objętości utworu, ale przy zachowaniu najważniejszych elementów treści utworu. W przypadku utworów wielowątkowych (np. epopei lub powieści) streszczenie może dotyczyć losów tylko jednego wybranego bohatera.

Jest to bardzo przydatna forma wypowiedzi pisemnej. Posługujemy się nią przy zbieraniu materiału do większej pracy szkolnej, naukowej, dziennikarskiej itp. Przed pisaniem streszczenia musimy przeczytać uważnie utwór - książkę, artykuł, referat itp.; poznać zdarzenia fakty, dokumenty, które zamierzamy przedstawić. Następnie w formie planu czyli po kolei zapisujemy przebieg akcji, wiadomości o bohaterach, ich poglądy na różne sprawy. Zwracamy uwagę na styl i właściwości języka utworu.
Do większych prac zbieramy materiał z wielu źródeł i z każdego robimy notatki w formie streszczenia oraz przytaczamy zdania opinie wybitnych autorytetów wypowiadających się na dany temat.

Uwaga! Przy pisaniu streszczenia mamy zasadę, że ma być mało słów, ale dużo treści.
Pamiętamy, że to jest praca pomocnicza, więc, jeśli chcemy znać utwór należy go przeczytać w całości, bowiem żadne streszczenie nie zastąpi tekstu oryginalnego, nie odtworzy nastroju, stylu i języka utworu.

Pisząc:
# używaj krótkich zdań, zawierających najważniejsze informacje,

# nie przytaczaj dialogów,

# nie oceniaj.

Streszczenie nie powinno zawierać opisów, charakterystyki, dialogów czy cytatów. Nie wyrażamy w streszczeniu własnych sądów i opinii ani bohaterach, ani o utworze
Jak się pisze streszczenia...
Napisano 02-09-2011 15:16
Streszczenia muszą być krótkie i zwięzłe czyli pisze sie o najważniejszych zdarzeniach. Na przykład Jak masz zdanie :Zosia podeszła do różowo pomarańczowego kwiatu który w blasku słońca odbijał piękny obraz rośliny i wdychając jego przedziwny zapach zanurzyła się w marzeniach. to w streszczeniu piszesz tak: Zosia podeszła do pięknego kwiatu i podziwiając jego zapach ,zaczęła marzyc.
kapujesz?
pytanie:
odpowiedź: