lektury - antygona

Jakie są racje bohaterów w Antygonie?

Antygona chciała pochować brata, gdyż tak nakazywała religia, ale Kreon zakazał pochówku Polinejkesa, bo był to zdrajca. Reszta tu: http://antygona.klp.pl/a-5512.html
27-09-2008 19:22

Antygona

Antygona kierowała się prawami Boskimi. Najważniejsza dla niej była Miłość do brata. Władze nie miały dla niej W TEJ SPRAWIE zadnego znaczenia. Antygona wierzyła w fatum ( przeznaczenie), wiedziała ze będzie musiała zginąć za to co zrobiła, wiedziałaz ze tą karą będzie śmierć a jednak nie bała się pogrzebać brata. Jej odwaga i n miłość do brata były największymi argumentami za złamanie praw Kreona.Jakoś starałam się to wytłumaczyć :)
13-12-2006 20:46

Teatr antyczny i Antygona

proszę o wszystkie wiadomości ma temat teatru antycznego oraz problematyka tragedii Sofoklesa "Antygona"!!!! Proszę!! Czekam na odpowiedzi!! Z góry dziękuję!!
30-09-2005 17:22

Odp: Kto ma racje kreon czy antygona??

zależy od punktu widzenia...Antygona reprezentowałą prawo moralne, boskie, które nakazywało pochować jej brata, po za tym była jego siostrą, natomiast Kreon był reprezentantem państwa, mógł oszczędzić antygone i narazić się ludowi, który przeciez chce równego traktowania zarówno zwykłych ludzi jak i ludzi z rodu królewskiego. Kreon miał wybór: albo Antygona i bunt ludu, albo lud i kara boska.
28-01-2008 18:02

Antygona

Antygona według Kreon jest winna, jednak ty uważasz inaczej. Aby obronić Antygonę musisz znać najpierw jej winę. Antygona złamała rorkaz Kreona czyli prawo ludzkie. Można się zatem posłużyć przykładem, że zrobiła to z szacunku dla prawa boskiego. A zatem Kreon nie może wydać na nią wyroku ponieważ prawo boskie jest silniejsze od niego.2. Antygona kierowała się moralnością a to jest największy sędzia. 3. Bohaterka miała na uwadze miłość braterską a miłość na największy król.
Dokładnie nie wiem o co ci chodziło ale to są takie trzy podstawowe argumenty, które można rozwijać i dowolnie interpretować.
02-04-2005 15:49

Witam.
Na tych strona znajdziesz cytaty. Na pierwszej chyba ważniejsze.
http://antygona.klp.pl/a-5511.html
http://cytaty.servis.pl/wiki/Antygona
Pozdrawaim
21-11-2005 23:23

Przede wszystkim wypadałoby sprawdzić czy juz ktoś takiego pytania nie zadał, nie sądzisz?

A o Antygonie było już tu sporo,
na przykład tutaj: http://odpowiedz.pl/t/30722/highlight/antygona.html
i tutaj: http://odpowiedz.pl/t/26555/highlight/antygona.html
i tu: http://odpowiedz.pl/t/26327/highlight/antygona.html
i w wielu innych postach!

wystarczy skorzystać z wyszukiwarki, która jest tutaj: http://odpowiedz.pl/s.html
28-09-2005 15:46

Przemówienie dla antygony?

Antygona zrobiła dobrze ponieważ stanęła w obronie zasad moralnych. Stanęła również na straży praw boskich. Życie jest to dar dany od bogów. Każdemu człowiekowi należy się szacunek, zwłaszcza po śmierći, dlatego też Antygona jak najbardziej postąpiła dobrze.
18-04-2008 15:03

antygona przemówienie błagam szybko

musze napisać przemówienie w którym udowodnie ze antygona ma racje ze pochowała brata przemówienie ma byc skierowane do mieszkańców teb! błagam pomóżcie tylko szybko
14-11-2006 09:08

Czy Antygona jest bohaterką heroiczną, and why?

No to tak jak w temacie, muszę rozwinąć tę myśl. CZy Antygona jest bohaterką heroiczną, i co takiego zrobiła, że nią jest?


Aha! i jakby ktoś wiedział to kto był bohaterem również heroicznym w utworze "Madaliony" Zofii Nałkowskiej?
21-04-2008 19:13

Proszę o pomoc w języku polskim dialog?

Witam Napisze całą lekcje jaką mieliśmy wraz z zadaniem domowym. Po przeczytaniu proszę o wytłumaczenie co mam zrobić bo nic nie zrozumiałem :(

Temat: O konflikcie sprzecznych racji w ,,Antygonie" Sofoklesa - pracujemy metodą debaty Korez.

Kto ma rację?
Antygona czy Kreon? (ja jestem Kreonem)
Ismena czy Antygona?
Hajmon czy Kreon?

Tutaj "chyba" mamy wybrać sytuacje.

Kreon przyłapał Antygonę na gorącym uczynku, gdy grzebała zwłoki brata.
Antygona ma zamiar pochować ciało brata i mówi o tym siostrze.
Hajmon dowiedział się że Kreon skazał Antygonę na okrutną śmierć w lochu.


I co ja mam zrobić ;(? Mam napisać jakiś dialog ale ja w ogóle nie wiem o co chodzi.. :((
18-11-2008 19:14

Antygona

Witaj.
http://prace.sciaga.pl/138.html
http://lektury.grs.net.pl/index.php?go=o/antygona.php

http://prace.sciaga.pl/40832.html
http://sciaga.222.pl/index.php?akcja=poid&id=48024000
Powodzenia
18-12-2005 23:03

Czy Antygona jest bohaterką heroiczną, and why?

http://antygona.klp.pl/a-5512.html
http://www.sciaga.pl/tekst/8878-9-antygona_sofokles
Antygona - tragedia Sofoklesa z roku 442 p.n.e.. Nazywana jest tragedią władzy i klasyfikowana jako chronologicznie ostatnia z cyklu trzech tragedii tebańskich (Król Edyp, Edyp w Kolonie, Antygona) opartych na mitach o tebańskim rodzie Labdakidów.
Po śmierci Edypa Polinejkes i Eteokles podzielili się władzą. Jednak wbrew umowie Eteokles po roku rządów nie przekazał tronu bratu. Polinejkes sprowadził obce wojska, aby odzyskać tron. Między braćmi rozpoczęła się walka o władzę, w której obaj zginęli. Władcą zostaje ich stryj Kreon. Kreon uznał Polinejkesa za zdrajcę i wydał zakaz grzebania jego zwłok. Eteoklesowi, przeciwnie został wyprawiony uroczysty pogrzeb. Siostra Eteoklesa i Polinejkesa - Antygona, przeciwstawiła się rozkazowi Kreona i pochowała zwłoki Polinejkesa. Spowodowało to ciąg tragicznych wydarzeń: Antygona zostaje skazana na śmierć przez apodyktycznego władcę Teb. Na wieść o tym jego syn Hajmon, który jest narzeczonym Antygony, jak i żona Kreona, Eurydyka popełniają samobójstwo. Kreon choć władca, traci najbliższych i zostaje sam z poczuciem winy. Staje się to dla niego największą karą. Przeciwstawieniem Antygony - symbolu buntu, śmiałości i odwagi, jest w dramacie Sofoklesa jej siostra - Ismena, która jest uosobieniem łagodności i pokory. Sofokles posługując się tymi dwiema postaciami, kreśli odwieczny konflikt romantyzmu, idealizmu i buntu z racjonalizmem, pragmatyzmem i pokorą.

i jeszcze parę linków
http://www.jpol.pl/lektury/antygona.html
http://www.sciaga.pl/tekst/17930-18-antygona_charakterystyka_postaci
ostatni link to charakterystyka Antygony.
Powodzenia i pozdrawiam
22-04-2008 08:13

Kto ma racje??

To pytanie jest właśnie sensem tragedii, niemożność ustalenia, kto ma rację tworzy tragizm sytuacji. W takim razie musisz wypisać argumenty i za tym, że to Kreon ma rację i za tym, że Antygona. Ostateczna hipoteza może brzmieć właśnie tak, jak napisałam na początku. Jest to w końcu problem nierozwiązywalny. Za Antygoną stoi prawo boskie, za Kreonem - ziemskie. Może powymyślać coś w stylu: Antygona chce pochować brata, bo tak nakazuje jej honor i wiara, jest to bardzo szlachetne. Z drugiej strony Kreon ukarał Polinejkesa za zdradę, kara się niewątpliwie należała itd.
10-10-2008 19:11

Problem z napisaniem pracy pisemnej

Cześć wszystkim mam wielką prośbę musze napisać prace pisemną którego temat brzmi :Marcin Borowicz budzi mój zachwyt, lub Antygona budzi mój zachwyt lub Ebenezer Scrooge budzi mój zachyt a drugi temat jaki mam do wyboru to jest Marcin Borowicz budzi mój sprzeciw, Antygona budzi mój sprzeciw, Ebenezer Scrooge budzi mój sprzeciw. Bardzo bym prosił o pomoc jak najszybciej musze to na jutro zrobić ale coś nie wiem jak
17-04-2005 11:16

Antygona

W pewnym sensie masz racje, ale do mnie ten temat jakos nie przemawia. W sumie takie gdybanie nad innym zakonczeniem ksiazki zawsze uwazalam za troche nonsensowne:/ Wlasnie na tym polega caly urok "antygony", ze konczy sie tak a nie inaczej. No i wiadomo ze gdyby zakonczenie mialo byc inne to albo kreon, albo antygona musieliby odstapic od swoich pogladow, a w obydwu przypadkach wiazaloby sie to z utrata honoru. Dlatego uwazam, ze ta rozprawka to tylko formalne stwierdzenie faktow. Ale mysle, ze jesli chcesz pisac ten temat, to idziesz dobrym tropem i zycze powodzenia :)
:cry: :arrow: :idea: :? :)
02-11-2004 18:12

Odp: Prosze pomozcie..Mitologia??

Antygona to główna i zarazem tytułowa bohaterka tragedii Sofoklesa z V wieku p. n. e. Dramat Antygony był częścią klątwy ciążącej nad rodem Labdakidów, z którego się wywodziła. Wiadomo, że była córką Edypa i Jokasty, którzy żyli w związku kazirodczym. Główna bohaterka miała dwóch braci, Polinejkesa i Eteoklesa, oraz siostrę, Ismenę.
Mimo, iż Antygona wiedziała o klątwie ciążącej na jej rodzinie, bardzo kochała swoich rodziców i rodzeństwo. Udowodniła to kilkakrotnie. Najpierw towarzyszyła ojcu w ostatnich chwilach jego życia. Później nie zważając na zakaz Kreona, pogrzebała ciało brata, Polinejkesa, którego uznano za zdrajcę. Swoją miłość, szacunek i poświęcenie jakie okazała przypłaciła życiem. Antygona była silna, dumna i odważna, dlatego trochę gardziła swoją siostrą, ponieważ była od niej słabsza i tchórzliwa.
W sytuacji skrajnej Antygona podjęła decyzję natychmiast. Szanowała prawa boskie, była religijna. Nie bała się konsekwencji swoich czynów. Jej sprzeciw wobec praw ludzkich wywołał sprzeciw i oburzenie Kreona. Skazał ją na śmierć. W obliczu śmierci Antygona zaczęła się jej bać i poczuła żal z powodu panieństwa i braku miłości. Była sobą aż do końca i umarła w zgodzie ze swoim sumieniem.
Osobiście uważam, że decyzja podjęta przez Antygonę była zbyt pochopna. Sprawę tę można by było, chociaż spróbować, załagodzić i dzięki temu uniknąć śmierci Antygony, Hajmona i Eurydyki.

23-10-2007 19:59

antygona i kreon

istotny w utworze jest konflikt, czyli starcie się dwu przeciwstawnych racji. Argumenty Kreona, uzasadniające jego rozkaz, wydają się być słuszne. Czując się odpowiedzialnym za kraj, którym rządzi, wie że zdrajca musi być ukarany i że o tej karze muszą wiedzieć wszyscy. Antygona natomiast nie decyduje się na bunt przeciwko prawom boskim i wybiera mniejsze zło, czyli bunt przeciwko prawu Kreona. Utwór ten jest ostrzeżeniem, jest rozwinięciem stwierdzenia, że "pycha przychodzi przed upadkiem" (Stary Testament - "Księga Rodzaju"). Pycha gubi człowieka.

Przygotowali
Rafał - [email protected]
Paweł - [email protected]
09-06-2005 22:43

Czy Antygona jest winna?

Myślę, że na to pytanie powinaś odpowiedzieć sama, bo to zależy od twojego punktu widzenia. Rozważając to nie zapomnij, że:
1. Prawo boskie mówi, że każdy zmarły powinien być pochowany.
2. Obowiązkiem rodziny jest pogrzebanie zmarłego.
3. Prawo boskie jest ważniejsze od prawa ustanowionego przez człowieka.
4. Antygona kieruje się zasadą: "współkochać przyszłam, nie współnienawidzić", co znaczy, że nie ważne jak wielka jest wina Polinejkesa, ale to, że był kimś bliskim dla Antygony.
5. Ludzie, mieszkańcy Teb, pochwalali decyzję Antygony, ale bali się do tego przyznać.
6. Członek rodziny królewskiej (Polinejkes) zasługuje na uczczenie jego pamięci poprzez pogrzebanie zwłok.
7. Według praw Hadesu ludzie nie dzielą się na dobrych i złych- wszyscy są równi, a więc Polinejkes miał prawo do pogrzebu, mimo że był zdrajcą, tak samo jak każdy inny.

Jeśli jednak wolisz zeby Antygona była winna:
1. Złamała zakaz Kreona.
2. Mogła przez nią nie przemawiać miłość, ale pycha i zarozumialstwo. Mogła pochować brata po to, żeby zostać uznana bohaterką, mogła to zrobić na pokaz, a nie z miłości. Tak samo mogła nie dopuścić Ismeny do swojego planu dlatego, że chciała, aby cała chwała spadła na nią.

Myślę, że Antygona nie zasłużyła na śmierć i nie była winna, ale o tym już sama zdecyduj. Mamm nadzieję, że te argumenty ci pomogą.
26-10-2005 18:58

>>Na ostatniej lekcji języka polskiego rozpoczęliśmy omawianie tragedii Sofoklesa pt. " Antygona". Już podczas czytania tej fascynującej lektury zacząłem zastanawiać się nad postawami dwójki bohaterów : Antygony i Kreona. Jednak prawdziwe dylematy zaczęły dręczyć mnie od momentu, w którym skończyłem czytać tę książkę. Spędzało mi to sen z oczu i nie pozwalało logicznie myśleć. Ciągle dręczyło mnie pytanie, kto postąpił słusznie Kreon, czy Antygona?<<
Wstęp do parcy:http://prace.sciaga.pl/184.html


Przydadzą się także:
http://prace.sciaga.pl/7779.html
http://prace.sciaga.pl/17280.html
http://prace.sciaga.pl/23386.html
http://prace.sciaga.pl/71.html
08-06-2005 19:59

Dlaczego nie mogę wejść na stronę charakterystyki ANtygona, która została przez Ciebie podana?


Charakterystyka Antygony
Antygona jest główną bohaterką tragedii Sofoklesa pt. „Antygona”. Wywodziła się z tragicznego rodu Labdakidów i mieszkała w rodzinnym mieście Teb. Była dzieckiem z kazirodczego związku Edypa i Jokasty. Miała troje rodzeństwa Ismenę i nieżyjących już braci Eteoklesa i Polinejkesa. Była narzeczoną Hajmona, syna króla Kreona.
Młoda i piękna kobieta, lecz mimo wieku miała wiele życiowych doświadczeń.
Antygona kochała rodzinę, opiekowała się ocimnialym ojcem i spełniła powinność siostry wobec Polinejkesa. Okazała się bardzo odważna i smiala bohaterka. Potrafila przeciwstawic się nakazom krola Kreona, docenic prawa i zasady boskie. Antygona pochowała brata nie tylko z miłości do niego ale również w imie
Język arabski w ESKK
Skuteczna nauka arabskiego! Podręczniki, płyty CD, nauczyciel
www.arabski.eskk.pl
dochowanie wierności prawom boskim. Uważała, ze członkowie rodziny powinni się szanowac, chronic i bronic. Ismena nie podzielala jej zdania. Wedlug Antygony jako siostra powinna włączyć się do pomocy w pochowaniu zmarłego brata. Pomimo roznicy zdan sióstr Antygona potrafila się porozumiec i pokazac, ze z Ismena laczy ja siostrzana milosc, widziala bojaźliwość siostry i probowala ja zrozumiec.
Bohaterka była nieugieta i stanowcza, jeśli cos postanowila to dotrzymywala slowa. Była dumna ze swoje czynu, sadzila, ze bogowie docenia jej uczynek i na pewno ja za to wynagrodza. Antygona nie bala się przyznac do winy, choc wiedziala ze czeka ja śmierć, sprzeciwila się przciez najwyższej władzy w kraju. O jej szczerości, odwadze i prawdomówności świadczą jej słowa: „ Jam to spełniła, zaprzeczać nie myslę”.
Antygona broniła Ismene wiedzac, ze nie pomogla jej w tej „zbrodni”, chciala by tylko ona zostala ukarana i domagala się sprawiedliwości. Dowodzi tego ten cytat: „Lecz sprawiedliwość przeczy twym twierdzeniom; aniś ty chciała, ni jać przypuściłam”.
Gdy Antygona była prowadzona na śmierc okazala się delikatna i wrazliwa. Zalowala, ze musi odejść z tego swiata, chciala wyjsc za maz za Kreona i dalej zyc.
Moim zdaniem Antygona była szlachetna i dobra dziewczyna, która oddala wszystko w imie swoich idealow. Była odwazna, wrecz nieobliczalna w swoich uczynkach. Podoba mi się jej postawa i sadze ze nie każdy mlody człowiek tak jak Antygona zdobylby się na taki czyn lub oddalby zycie w imie wyższych wartości.
http://sciaga.57.pl/praca,162.html
25-11-2008 12:23

"Współkochać przyszłam, nie współnienawidzić". (Antygona)
"krnąbrne po krnąbrnym dziewczyna ma ojcu
obejście, grozie nie ustąpi łatwo".
"Nieszczęsna, żywa do grobowej groty.
Jakież to bogów złamałam ustawy?"
"Baczyć to trzeba, że my przecie słabe,
Do walk z mężczyzną niezdolne niewiasty;" (Ismena)
"Marne to państwo, co li panu służy".
"Zginiemy marnie, jeżeli wbrew prawu /złamiemy wolę i rozkaz tyrana". (Ismena)
"Jakże do bogów podnosić mam modły,/ wołać o pomoc, jeżeli czyn prawy,/ który spełniłam, uznano za podły?"
"Ja ,że zmieniłem me dawne zamysły,/ Com sam namotał, sam teraz rozwiążę" (Kreon)
"Najważniejszy skarb - rozumu dar,/ A wyzwie ten niechybnie sąd,/Kto bogów lży i wali rząd". (Chór)
"Bo komu przyszło żyć wśród nieszczęść tylu,/ Jakżeby w śmierci zysku nie dopatrzył?" (Antygona)
21-11-2005 21:18

Odp: Rozprawka?

najpierw piszesz teze np napisze na temat antygony ale to tylko przyklad:,,Na pytanie czy antygona jest postacia pozytywna postaram sie odpowiedziec na zadane pytanie podajac kilka argumentow.- to jest teza. potem trzeba napisac co najmniej 3 argumenty na temat twojego zadania( zlaezy o czym jest najpierw odpowiadasz na pytanie czyli potwierdzasz teze a potem uzasadniasz swoja odp w co najmniej 3 argumentach tylko te 3 argumenty mysza byc oddzielnie piasane oddzielone akapitami czyli kazdy twoj argyment piszesz od akapitu) pozniej piszesz zakonczenie czyli wyrazasz swoja opinie zaczynajac od np:,, moim zdaniem" piszesz ze tak jest ze np. antygona jest postacia pozytywna.
15-11-2007 16:13

charakterystyka Antygony i Ismeny

Witaj.
Antygona - osoba pełna dumy rodowej, głęboko religijna i kochająca jednakowo obu braci, prawa boskie uznaje za ważniejsze od praw dyktowanych przez władcę ziemskiego; porywcza i łatwo wybuchająca, zdecydowana i wytrwała; wrażliwa. Przeżywa załamanie idąc na stracenie (płacze nad losem swoim i najbliższych). Symbolizuje:
- walkę z przemocą i tyranią,
- walkę o godność ludzką, wolność
- walkę w obronie tradycji i praw boskich.
Ismena - słaba, boi się władcy, więc podporządkowuje mu swe osobiste dążenia. Brak jej odwagi, by poprzeć działania siostry. Ceni sobie życie i jest gotowa zrobić wszystko, aby je zachować.
http://lektury.grs.net.pl/index.php?go=o/antygona.php

http://prace.sciaga.pl/40832.html
http://sciaga.222.pl/index.php?akcja=poid&id=48024000
Powodzenia
13-12-2005 17:56

odp :)

Wysoki Sądzie! Szanowni Zgromadzeni!

Żyjemy w czasach, gdy samowola jest na porządku dziennym. Każdy z nas spotyka się z Objawami lekceważenia ogólnie przyjętego prawa. Zaczyna się zwykle niewinnie – Sprzeciwianie się woli ojca, drobne występki, kradzieże. Lecz buntownik zachęcony Bezkarnością zdolny jest posunąć się o wiele dalej. Zło trzeba zniszczyć w samym jego Zalążku. Stoimy przed trudnym zadaniem. Dziś musimy osądzić czy Antygona jest winna swego czynu, bowiem złamała ona prawo króla Kreona. Pochowała Ona swego brata pomimo zakazu wydanego przez panującego władcę. Postąpiła Ona bardzo szlachetnie i moralnie wobec swego brata. Ale czy to ją usprawiedliwia? Łamiąc prawa króla podważyła jego autorytet.
Przybliżmy krótko zajście tego haniebnego czynu. Antygona dowiadując się o śmierci swojego brata, postanowiła postąpić zgodnie z prawami boskimi, nie stosując się do praw królewskich. Pochowała go. Antygona powinna zostać ukarana, ponieważ prawo obowiązuje wszystkich, wszyscy są wobec niego równi. Kierowana impulsem złamała prawo i naraziła na śmierć swoją siostrę. Zachowała się egoistycznie, nie zważając na konsekwencję swojego czynu. Nie czuła skruchy, gdy złapano ją na przestępstwie. Wręcz przeciwnie- pyszniła się swoją odwagą i zuchwalstwem. Jeśli miałaby w sobie choć
odrobinę rozsądku i pokory, to pochowałaby swojego brata po kryjomu. Ale nie! Ona
butnie i oficjalnie złamała dekret wydany przez Kreona. Ta śmierć jest karą za jej
zuchwalstwo, nieposłuszeństwo i lekkomyślność.
Obowiązkiem dobrego władcy jest wydawanie sprawiedliwych zarządzeń natomiast
obowiązkiem dobrych poddanych jest ich ścisłe przestrzeganie. Antygona świadomie
złamała wydane przez panującego polecenie, przez co stała się przestępcą. Mimo, iż
pochodziła z królewskiego rodu, dosięgła ją ręka sprawiedliwości. Co by było gdyby
Antygona nie poniosła konsekwencji swojego czynu? Co stałoby się z przyjętym
prawem?
Więc drogi sądzie, ławo przysięgłych Antygona jak najbardziej powinna być ukarana.


P.S. Mam nadzieje, ze wystarczy :)
19-05-2005 14:42

Lajos + Jokasta --> Kreon (brat Jokasty) + Eurydyka
=
Edyp + Jokasta =
=
Antygona + Hajmon
Ismena
Polinejk
Eteokles
14-10-2005 22:18

Antygona"- mowa obrończa.


Drogi Wysoki Sądzie i szanowni zgromadzeni!

W swym dzisiejszym wystąpieniu chciałam zająć stanowisko obrońcy Antygony. Moja klientka została niesłusznie skazana. W starożytnej Grecji istniały dwa prawa: boskie i ludzkie.Antygona była osobą bardzo wierzącą. A więc sprawy religijne stawiała ponad prawem ziemskim. Uważała ona, że zgodnie z prawem boskim, każdemu człowiekowi należy sie ceremonia pogrzebowa. Dlatego też pochowując brata sprzeciwiła się Kreonowi, a podporządkowała się woli boskiej. Czy Antygona dobra córka i siostra mogła postąpić inaczej? Często dawała dowody miłosci do rodziców i rodzeństwa. Jednym z jej przykładów jest wydanie się na wygnanie wraz samooslepionym ojcem i pomoc mu w życiu codziennym. Jej poglądy mówiły, że gdy prawo ludzkie jest sprzeczne z prawem boskim, należy postępować tak jak mówia bogowie. Dla mojej klientki nieważne było życie ziemskie, najważniejsze było życie pozagrobowe.Jednocześnie wnoszę o natychmiastową zmiane prawa, które wyklucza prawa boskie, oraz proszę o pozytywne rozpatrzenie mojego wniosku. Wiem że uniewinnienie niezwróci życia mojej klientce, ale oczyści jaj imię i da jej spokój na wieki.

http://prace.sciaga.pl/27393.html
05-05-2005 17:52

odpowiedz

O ile pamietam to z tyłu w lekturze "Antygona " z opracowaniem.<taka cienka ksiazka>jest wykres rodu Labdakidów,szukaj pomocy w bibliotece.Zapytaj, a oni sami ci pomoga.
02-10-2006 21:48

antygona

gdzie moge znalesc rozprawke na temat : czy milosc moze tlumaczyc nieposluszenstwo wobec wladzy
rozwaz problem na podstawie Antygony Sofoklesa
blagam pomozcie mam to na 26 10
25-10-2005 19:14

Antygona

Mam napisać charakterystykę Antygony jako Hajmon? Mam zawrzeć wszystkie informacje, które on o niej wie, co o niej myśli itd. Pomoże ktoś troszkę? :>
18-12-2005 12:35

Ajschylos :
Prometeusz w Okowach
Ortesja, Trylogia Tragiczna: Agamemnon , Ofiranice, Eumenidy

Sofokles:
Krol Edyp
Antygona

Eurypides:
Medea
Trojanki

;) opisac je? czy tylko wymienic :>

pozdrawiam :D
24-09-2005 12:42

Przemówienie

Jesteś w sądzie. Odbywa się rozprawa w czasie , ktorej Antygona oskarżona jest o złamanie królewskiego rozkazu. Jesteś prokuratorem wygłoś mowę oskarżycielską.
09-11-2005 21:44

PROSZE POMOZCIE!!

POTRZEBNE MI SA ARGUMENTY NA TO ZE W TRAGEDII SOFOKLESA RACJE MA ANTYGONA. JESLI KTOS WIE TO PROSZE O POMOC.
PS. NIE POGARDZE NAWET NAJMNIEJSZYM ARGUMENTEM:)
PS. Z GORY DZIEKUJE! :*
06-11-2005 22:33

Prosze pomocy?

zredaguj 4 argumenty uzasadniajace stwierdzenie "Antygona jest wzorowa siostra i szlachetna kobieta"

Mam takie zadanie na dziś prosze niech ktos mi pomorze..
14-11-2007 14:34

Oto Bohaterowie ktorzy cierpieli
-Antygona
-Edyp
-Kreon
-Maly Ksiąze
-Prometeusz
-Hiob
-Oskar z ksiązki ,,Oskar i pani Roza'''
-Kondrad Walenrod
Jak chcesz cos wiecej to napisz 2012162
26-02-2006 17:50

Antygona popełnia samobojstwo po niej jej narzeczony Hajmon przebija sie mieczem a pozniej matka Hajmona (tez zabiaj sie mieczem) zona Kreona a na samym koncu Kreon sie zalamuje i konczy sie ksiazka. :D
12-10-2005 15:04

Hej! Napisałam dopiero początek recenzji, ale czy moglibyście mi ją sprawdzić?

Dnia 5 listopada 2009 r. o godz. 10;45 wyjechaliśmy do teatru na spektakl pt. „Projekt Sofokles – Król Edyp. Antygona.” Sztukę tą wystawiono na podstawie lektury „Antygona” i mitu o rodzie Labdakidów. Całość została podzielone na dwie części. Wszystko zaczęło się o godz. 11:30.
Pierwsza część zaczyna się w momencie, w którym starszyzna modli się do Bogów. Potem Terezjasz uświadamia Edypowi, że popełnił najgorsze z możliwych grzechów: zabił ojca i ożenił się z matką. Po tej wiadomości bohater załamuje się i oślepia. Cała sztuka zgadzała się z wersją literacką ale była znacznie skrócona. Po zakończonym micie zrobiono antrakt, który trwał około 15 minut. Następnie rozpoczęła się druga część. Cała historia ma miejsce przed zamkiem, Antygona z siostrą rozmawiają o zakazie Kreona. Bohaterka sprzeciwia się woli władcy i kopie grób gołymi rękami dla swojego brata Polinejka. Strażnik przyłapuje dziewczynę przyprowadza do króla, a ten zaś skazuje ją na śmierć (kazał ją zamknąć w skalnej grocie). Hajmon – narzeczony Antygony – gdy widzi ją martwą sam też się zabija, kiedy Eurydyka dowiaduje się o śmierci syna wtedy ona także odbiera sobie życie. Tak więc w tej sztuce dobrze widać jak głupota człowieka może stać się pasmem nieszczęść.


z góry dzięki;)
13-11-2009 16:31

Ród Labdakidów - Antygona

Od kilku dni szukam i nic konkretnego nie mogę znależć odnośnie rodu Labdakidów. Czy mógłby mi ktoś ewentualnie streścić, zobrazować, abym miał pojęcie na ten temat. Z góry bardzo dziękuje :)
02-10-2006 20:02

Kim jest człowiek?

Napisz rozprawke na temat:
KIM JEST CZŁOWIEK?
uzasadnij w oparciu o utwory:
Antygona
Rekonstrukcja chóru Sofoklesowego
]Człowiek-trzcina myśląca.
15-05-2005 20:14

Odp: Bohater tragiczny w literaturze i filmie?

Temat: Literackie kreacja bohaterów tragicznych dramatu romantycznego, antycznego i współczesnego
Bibliografia podmiotu:
1. Sofokles, Antygona,
2. Mickiewicz A., Dziady cz. III,
3. Mrożek S., Tango,
4. Różewicz T., Kartoteka,
Co mogę napisać do tego w planie ramowym??
08-04-2009 22:29

Sprawdzie mi prace na temat\"Kreon czy Antygona ,która z postaci jest ci bliższa?\"?

Antygona jest główną bohaterką utworu Sofoklesa pt. „Antygona”. Jest młodą oraz bardzo religijną kobietą. Antygona jest świadoma swych obowiązków ,ma silnie ustaloną hierarchię wartości. Bardzo kocha swego brata. Chowając go udowodniła ,że jest wierna zasadom bożym i potrafi przeciwstawić się władcy. Uważa ,że każdy zasługuje na spokojne życie po śmierci i wybaczenie. Zaniechanie pogrzebu ,uniemożliwiało duszy Polinejka przystąpienie do bram Hadesu , co skazywało go na wieczną tułaczkę. Wolała zostać skazana na cierpienia niż nie wypełnić obowiązków i zostać narażona na gniew bogów. Jest niezłomna w swoim postępowaniu oraz pewna siebie.
Swą miłość do rodziny ujawnia podczas pogrzebu brata ,ale również broniąc Ismeny. Siostra nie pomaga Antygonie, zachowuje milczenie , gdyż boi się konsekwencji jakie mogą ją czekać. Podczas przesłuchania bohaterka bierze całą winę na siebie. Antygona bez wahania przyznaje się do zarzucanego jej czynu. Z odwagą wypowiada słowa: „Jam to spełniła, zaprzeczać nie myślę.” Kreon nie może uwierzyć ,iż jego własna siostrzenica ośmieliła się złamać jego postanowienie. Swoje motywy postępowania wyjawia podczas rozmowy z nim. Mówi: „Współkochać przyszłam, nie współnienawidzić.”Kocha Polinejka i jest mu oddana ,szanuje prawa boskiej i według nich żyje. Jest w pełni świadoma jaka kara ją czeka za ten honorowy czyn. Swoim zachowaniem udowodnia ,że jest osobą godną naśladowania. W trakcie czytania utworu uzyskuje uznanie i szacunek czytelnia.
Król Kreon jest oziębły i bezlitosny. Skazuje Antygonę na śmierć ,tłumacząc się ,iż działa zgodnie z nakazem bogów. Pokazuje ,że nie szanuje zmarłych i nie dostrzega majestatu śmierci.Bał się o swój autorytet, nie chciał zmieniać decyzji, żeby nie okazać słabości. Woli zabić Antygonę. Mimo błagań Hajmona ,nie zmienia swej decyzji ,ponieważ twierdził ,że prawo obejmuje wszystkich ludzi i musi być konsekwentny w swoim decyzjach. Swoimi czynami traci uznanie ludu oraz przyczynia się do śmierci syna i żony.
Uważam ,że Antygona jest mi bliższa niż Kreon. Swoimi czynami uzyskuje mój szacunek i uznanie. Jest odważna, wierna swym zasadom, szlachetna. Te cechy na pewno są godne naśladowania.
29-03-2010 19:38

http://www.google.pl/search?hl=pl&q=kr%C3%B3l+Edyp&lr=

cała masa prac o Królu Edypie


http://www.google.pl/search?hl=pl&q=antygona&lr=

i Antygonie


Pozdrawiam
Edycia_s
09-09-2005 14:56

"Antygona" to jedna z najważniejszych antycznych tragedii pióra Sofoklesa, wybitnego greckiego tragediopisarza.
Więcej poszukaj tu:
http://polski.odpowiedz.pl/t/37821.html

A na przyszłość jaśniej i konretniej formuułuj pytania. To które zadałeś, jest tak ogólne, że trudno mi w ogóle odpowiedzieć.
24-10-2005 22:11

Odp: Kto ma racje atygona czy kreon?

Warto rozważyć następujący problem Antygona czy Kreon, kto z nich ma rację? Moim zdanie to Antygona. Pomimo wszelkich zakazów postanowiła zrobić to, co uważała za słuszne. Sprzeciwiła się Kreonowi, pomimo, iż wiedziała, że czeka ją śmierć. Nie wyrzekła się brata, który był uważany za zdrajcę. Antygona była uparta –w dobrym tego słowa znaczeniu, domaga się przestrzegania prastarych, niepisanych praw. Według niej śmierć zmazuje wszystkie winy człowieka. Bohaterka kieruje się miłością, przywiązaniem i głęboką wiarą. W poniższych argumentach postaram się udowodnić moje zdanie w tej sprawie.
Po pierwsze Antygona nigdy nie twierdziła, że jej brat postąpił dobrze, jednak nadal był jej bratem i uważała pochowanie go za coś normalnego. Przytoczę cytat, który Antygona powiedziała Kreonowi:, „Współkochać przyszłam, nie współniedzawidzić”. Polinik był już martwy, więc polegał prawom boskim, a nie prawom Kreona. „Święte prawa Boże, czyli prawa niepisane, nakazy religijne, zwyczaje, tradycje, wierzenia – mają wartość wyższą niż prawa wymyślone przez człowieka”. Antygona bardzo dobrze o tym wiedziała i chociaż Ismena nie była zachwycona tym pomysłem Antygona nie zrezygnowała.
Kolejnym argumentem, może być fakt, że nie tylko Antygona uważała ten pogrzeb za dobry, uważało tak również całe miasto. Wszyscy jego mieszkańcy byli po stronie dziewczyny, którzy tak samo jak ona wierzyli w boskie prawa. Jednak Antygona nigdy tego nie wykorzystała. Zawsze twierdziła, że rodzina jest ważniejsza od praw wymyślonych przez człowieka, które i tak będą łamane. Nie ona jedna się sprzeciwiła, sprzeciwił się również syn Kreona, który kochał Antygonę i stanął po jej stronie.
Z drugiej strony jednak Kreon też miał rację. Cenił sprawiedliwość i organizację społeczną, porządkującą za pomocą prawa życie zbiorowe. Wyżej stawia prawo państwowe niż uczucia rodzinne. Kieruje się rozumem i swoimi zasadami, nie rozumie uczuć Antygony, nie wiedział, co ona czuła, kiedy zabronił jej pochować brata. To był straszny ból. Kreon uświadomił sobie to dopiero wtedy, kiedy stracił własną rodzinę. W końcu po namowach chóru Kreon chciał naprawić swój błąd, jednak było już za późno. Kiedy zobaczył dziewczynę martwą, a następnie własnego syna i żonę poczuł ten sam ból, który czuła Antygona. Poniósł moralną klęskę. Jest on bohaterem tragicznym, w którym uczucia liczą się na samym końcu. Zaślepiły go pycha i władza.
Moje rozważanie byłoby niepełne gdybym nie wspomniała o prawdziwym powodzie śmierci Antygony. Zrobiła to dla Polinika, nie chciała, żeby jego dusza błądziła i wiecznie cierpiała przez ludzką głupotę. Jako osoba wierząca, czuła obowiązek pochowania zmarłego twierdząc, że są to boskie przykazania, a więc słuszne i dobre. Nie usłuchała króla, dlatego, że obu braci kochała tak samo i nie mogła pogodzić się z tym, że ciało jednego nie będzie pogrzebane tak jak drugiego.
W podsumowaniu mogę stwierdzić, że Antygona miała całkowitą rację. Jej przekonania i prawa, którymi się kierowała uświadomiły Kreonowi jego błędy. Jej triumf doprowadził go do katastrofy. Został pokonany, ponieważ wystąpił przeciw uczuciom i prawom jednostki. Sądzę, że Antygona była wielką bohaterką.

10-01-2008 17:45

Argumenty na polski ?

Argumenty do lektury Antygona : maja to byc argumenty za lub przeciw antygonie (osądzać ją albo bronić )albo Argumenty dotyczące Kreona tak samo.prosze to ważne pilne
21-02-2008 16:00

Archetypy zachowań

Jakie archetypy zachowań pochodzą z mitologi ,a jakie z bibli. Podaj conajmniej po trzy przykłady np; Prometeusz ,Antygona , Odys , kain , Hiob , Jezus , Samarytanin
24-04-2005 18:49

Antygona narusza królewski nakaz dlatego jest winna swej smierci, ale pragnie uszanować prawa boskie dlatego nie jest winna swej smierci
Kreon wydaje bezwzględny rozkaz i to sie dzieje z winy Antygony bo sprzeciwila sie krolowi, ale Kreon jest przekonany, że ma obowiązek ukarać zdrajcę ojczyzny i że zgodne jest to z wolą bogów dlatego nie moze to byc jego wina. Jednakze działania Kreona przynoszą skutki sprzeczne z jego zamiarami a wiec to co sie dzieje jest jego wina, im bardziej stara się wykonywać obowiązki władcy, tym szybciej zmierza ku nieuchronnej katastrofie. Antygona poswieca sie dla zachowania obrzadku religijnego a wiec znow nie moze byc uwazana za winna swej smierci. Kreon nie chcial utracic autorytetu w oczach podwladnych dlatego wykonal najgorszy wyrok a wiec jest to jego wina. Bohaterowie w epoce antyku byli zawsze pod wladza fatum, jakas klatwa zawsze byla nad nimi, a wiec nie mozna winic ani Antygony za swa smierc ani Kreona.


:)
08-06-2005 19:53

w 3 klasie gimnazjum możesz mieć takie lektury:
"Antygona" Sofokles
"Dzieje Tristana i Izoldy"
"Faraon" B. Prus
i inne

od nauczyciela zależy jakie wybierze lektury, te trzy co Ci podałam bardzo często występują w 3 klasie gimnnazjum,
17-08-2006 15:15

teza: Kobiety w literaturze sa przedstawione w roznoraki sposób

np.
kobieta - matka, rodzicielka - ?Bogurodzca

kobieta - dobra i zła siostra - Antygona, Balladyna

kobieta - demoniczna - Balladyna, Makbet

kobieta - pusta, rozpieszczona - Lalka

itd
24-09-2005 22:11

Kobieta zbuntowana?

mam problem z napisaniem prezentacji na temat kobieta zbuntowana, nie wiem od czego zacząć w jaki sposób i pod jakim kątem opisywać kobiety które bede omawiać np antygona. potrzebuje chocby malej pomocy. z góry dziękuje
14-11-2007 16:59